Alpha Chi National Honor Society Inductees

Maxwell Beal
Jason Bricco
Lorrie Guski
Kira Immordino
Jane Kittaka
Jessica Schultz
Tess Stephens
Camille Thelander
Emerson Ziehr

Achievement Awards

Bethel Sophomore Award
Taylor Wittman

Arthur J. Ingold Jr. – Julia R. Gilman Junior Award
Jenise Swartley

Wallace C. Hitchcock Memorial Award
Jane Dahlgren

Departmental Awards and Honors

Bobb-Beckstrom Language Awards
Coriander Dehlin
Ashton Meadows

Steen-Tucker Award
James Weber

Henry J. Fitzgibbon Music Award
Ryan Padrutt

William Kelsey Howison Music Award
Jennifer Franke

Donald Albrecht Art Award
Aliza Chavez

Charles Twining Memorial Award
Rudy Sevilla

Barbara Bretting Photography Award
Tim Manus ‘Peaceful Valley’

Barbara Bretting Photography Award Runner-Up
Petter Bülling ‘Busy’

Barbara Bretting Poetry Writing Award
Ella Shively ‘I Want to Be Awake’

Barbara Bretting Poetry Writing Award Runner-Up
Christine Little ‘Brown not Black’

Barbara Bretting Fiction Writing Award Winner
Ella Shively “Pain Au Chocolate”

Barbara Bretting Fiction Writing Award Runner-Up
Kyle Antholt “Take Your Breath Away”

Environmental Science and Natural Resources Faculty Award
John Aguirre
Allison Kohler
Samuel Tharpgeorge
Matthew Koszuta
Shea Schachameyer
Anthony Soukey
Madison Laughlin

James P. Fennessey Award in Chemistry
Sam Paulson

Matthew Berg Endowed Award
Megan Mader

Tim Carpenter Memorial Award
Will Otte

Bruce Goetz Tools of the Trade Award
Madison Laughlin
Karlee Prince
Erin Bergen
Michelle Morency

Bruce Alan Goetz Geosciences Award
Frank Wroblewski

James E. Meeker Award for Excellence in Natural Resources Research
Madison Laughlin
Shea Schachameyer

Xcel Energy Environmental Awards
Aletha Hefko
Jeni Swartley

Mayme Raszkowski Stewart Award
Laura Rethmann

Garis Hagstrom Memorial Awards
Jacob DeBruin

Outstanding Achievement in Sustainable Community Development
Olivia Anderson

The Native American Studies Award for Academic Excellence
Liandra Skenandore

Frances Lavine Native American Studies Achievement Award
Sarah McCloud

Outdoor Education Outstanding Professional Potential Awards
Mackenzie Lemon
Lane Schraufnagel
Jessica Schultz

Mary Griggs Burke Water Science Award
Marisa Ulman

Outdoor Education Outstanding Senior Awards
Hailey Herrscher

Joel M. Glickman Chequamegon Symphony Orchestra Award
Amber Westerlund

Outstanding Poster Awards

Winner: Shea Schachameyer
Winner: Brooke Niermann
Honorable Mention: Madison Laughlin

Major Merit Awards

Chemistry
John Aguirre
Anthony Soukey

Native American Studies
Molly Graff

Elementary/Middle Teacher Education
Alaina Korpella

Secondary Teacher Education
Jane Kittaka

Gender Women’s Studies
Jane Dahlgren

Religious Studies
Kathryn Nolan

Music Program
Talyn McFarlane

Writing
Claire Rupnow

Faculty Merit Awards

Outstanding Service Award
Brian Tochterman

Outstanding Scholarship/Professional Activities Award
Erik Olson

Outstanding Teaching Award
Paula Anich

Northland College Student Association Awards

Northland College Student Association Staff Award
David Mettille, Student Life Coordinator

Northland College Student Association Faculty Award
Wendy Gorman, Professor of Biology and Associate Dean